През предходната седмица се проведе 29-та Годишна среща на Одитните органи по Европейските структурни и инвестиционни фондове от държавите членки на ЕС (the Homologues Group). Срещата беше организирана от Европейската комисия и Одитния орган на Република Кипър в гр. Пафос, Кипър, на 24-25 октомври 2022 г.
Ежегодната среща на одитните органи се състоя след двегодишно прекъсване, дължащо се на кризата във връзка с COVID-19. Представители на ръководството на ИА ОСЕС участваха в работата на форума заедно с ръководните екипи от одитните органи на всички държави членки, представители на Европейската комисия, ОЛАФ и Европейската сметна палата.
Срещата беше председателствана от г-н Франк Себерт – директор на Обединената одитна дирекция по Кохезионна политика и г-жа Анна Забов – директор на Кипърския Одитен орган. Обръщение към участниците отправиха г-жа Анита Деметроу – президент на Камарата на представителите на Република Кипър и г-жа Адриана Сукова – заместник-директор на Генерална дирекция „Заетост, социални въпроси и приобщаване“ на ЕК.
Както на всеки такъв форум, бяха проведени дискусии по интересни теми, организирани в няколко панела. В един от тях по предложение на одитните органи бяха представени констатации на Европейската комисия, свързани с недопустими разходи съгласно Типологията на грешките на ЕК. Като докладчик за резултатите от панела беше поканена г-жа Людмила Рангелова, изпълнителен директор на ИА ОСЕС. Представители на Латвия, Германия, Франция, Румъния, Хърватска и България споделиха интересни примери. В рамките на дискусията колегите от ЕК потвърдиха коректността на подхода на Българския одитен орган за определяне на финансовото влияние на нередности поради неползване на инвестицията по предназначение.
Другите обсъждани теми в различните панели бяха свързани с одитната работа по приключването на програмен период 2014 – 2020, одит на системите за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси и как да одитираме евентуално двойно финансиране с източници Механизма за възстановяване и устойчивост и фондовете на Кохезионната политика.
Г-н Лазарос Лазароу, член на Европейската сметна палата, представи основните констатации и препоръки от Годишния доклад относно изпълнението на бюджета на Европейския съюз за 2021 г. Формулираните от ЕСП констатации с финансов ефект са свързани със следните отклонения:
- недопустими участници в дейности по проекти;
- разходи, несъответстващи на европейските и националните правила за допустимост;
- разходи, които не са свързани с проекта;
- недопустими проекти;
- минимални помощи, превишаващи определения праг;
- нарушаване на европейските и национални правила за обществени поръчки;
- пропуски при верификация и неизпълнение на клаузите по договорите за БФП.
Представени бяха конкретни данни за извършените проверки в рамките на различните държави членки и съответно констатираните грешки с финансово влияние. През годината са извършени проверки в 21 държави членки, като в 11 от тях са установени грешки с финансово влияние. В България проверките на ЕСП са обхванали 7 искания за плащане по ОПНОИР, като в нито едно от тях не са установени грешки с финансово влияние. Българският одитен орган - ИА „Одит на средствата от ЕС“ - е посочен в доклада като пример за добра практика в частта за Кохезионна политика.